Ulga na robotyzację

Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z ryzykiem niepowodzenia przy prowadzeniu działalności. W biznesie konieczne jest podejmowanie szybkich i trafnych decyzji, które często są niełatwe. Dla osób prowadzących działalność istnieje jednak pomoc w postaci sporej liczby preferencji podatkowych.

Już od 1 stycznia 2021 roku planowane jest wprowadzenie kolejnej, nowej ulgi-ulgi na robotyzację. Ulga na robotyzację skierowana jest do podatników CIT i PIT. Z racji, że rząd stawia aktualnie na wprowadzanie do Polski rozwiązań i skłania przedsiębiorców do korzystania z nowoczesnych technologii, nowa ulga dotyczyć ma zakupu lub leasingu maszyn, robotów czy linii produkcyjnych. Sam zakup to nie wszystko, ponieważ z preferencyjnej stawki podatku skorzystać będzie można również w kwestii oprogramowania maszyn, zakupu profesjonalnego sprzętu 3D, a także szkoleń pracowników związanych z obsługą maszyn.

Celem ulgi na robotyzację jest automatyzacja stanowisk pracy, optymalizacja kosztów i poprawa wydajności produkcji. Według wstępnych ustaleń funkcjonować będzie ona póki co w latach 2021-2025.