Formularz PPE

Decydując się na prowadzenie własnej działalności na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, konieczne będzie bardzo dokładne zaznajomienie się z informacjami odnośnie sporządzania oraz rozliczania formularza PPE. Okazuje się bowiem, iż podatek dochodowy zryczałtowany od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z bardziej atrakcyjnych form naliczania świadczeń pieniężnych, które przedsiębiorca musi odprowadzić na rzecz państwa.

Przeczytaj również: Formy opodatkowania

Pomimo, iż opcja ta jest bardzo atrakcyjna, nie każdy ma możliwość z niej skorzystać. Ryczałt ewidencjonowany skierowany jest dla płatników prowadzących:
– jednoosobową działalność gospodarczą,
– spółki cywilne,
– spółki jawne,
– wolne zawody (ich lista jest ściśle określona w ustawie).

UWAGA!
Zaprezentowany powyżej model opodatkowania firm określa również ograniczenia finansowe dla osób, które uiszczają opłatę w oparciu o formularz PPE. Wiążę się to z tym, że jeśli przychód jest zbyt wysoki (powyżej 2 mln euro), przedsiębiorca nie ma możliwości rozliczenia się w ten sposób.

Przeczytaj również: Błędy w KPiR

Chcąc i przede wszystkim mając możliwość rozliczania się w oparciu o ryczałt ewidencjonowany, konieczne jest wybranie odpowiedniej stawki, gdyż przepisy informują, że nie jest ona taka sama dla wszystkich. Ustawa przewiduje poniższe stawki podatku:
– 17%,
– 15%,
– 12,5%,
– 10%,
– 8,5%,
– 5,5%,
– 3%.

Jeśli chcą Państwo rozliczać swoją firmę w oparciu o przepisy podatku zryczałtowanego, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy nie tylko udzielą odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania, ale również podzielą się swoją niezwykle praktyczną wiedzą w tym zakresie.